Urlop tacierzyński – czym różni się od macierzyńskiego, ile trwa dni

Urlop tacierzyński

Każda mama zatrudniona na podstawie umowy o pracę ma prawo skorzystać z urlopu macierzyńskiego. Jest doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu świeżo upieczona mama może spędzić czas ze swoim maluszkiem. Co ciekawe, ze względu na narodziny dziecka na wolne dni od pracy mogą też liczyć niektórzy ojcowie. Co to jest urlop tacierzyński? Jakie są zasady jego przyznawania? Ile trwa dni w 2022 roku? Jak wygląda wniosek? O tym można przeczytać poniżej!

Co to jest urlop tacierzyński?

Urlop tacierzyński jest bezpośrednio związany z macierzyńskim. Tak naprawdę, to czy młody tata będzie mógł z niego skorzystać, zależy przede wszystkim od matki. Może ona skorzystać z urlopu wyłącznie wtedy, kiedy była zatrudniona na podstawie umowy o pracę, a na jego długość wpływ ma przede wszystkim ilość urodzonych dzieci w trakcie jednego porodu. Z zasady urlop powinien trwać nieprzerwanie. Jednak kobieta może z niego zrezygnować, kiedy wykorzysta minimum 14 dni. Z tym że jest jeszcze jeden warunek. Reszta dni wolnych przypada na ojca. Również musi wykorzystać go w całości, więc nie może dzielić go na części.

Tata z córką na urlopie tacierzyńskim

Urlop tacierzyński – ile dni trwa?

Nie trudno wywnioskować, że długość urlopu tacierzyńskiego także będzie zależna od ilości urodzonych dzieci, ale też dni, które wykorzystała matka. Jeśli podczas porodu urodziło się jedno dziecko, to ojciec może skorzystać z 6 tygodni urlopu. W przypadku, gdy na świat przyszło więcej dzieci, to sytuacja wygląda następująco:

• Dwoje – 17 tygodni.
  • Troje – 19 tygodni.
  • Czworo – 21 tygodni.
  • Pięcioro i więcej – 23 tygodnie.

Jakie są zasady przyznawania urlopu tacierzyńskiego?

Jak wspomniano wcześniej, jedną z najważniejszych zasad przyznawania urlopu macierzyńskiego jest to, aby kobieta była zatrudniona na podstawie umowy pracę. Taki sam warunek musi spełnić młody ojciec. Jeśli do tej pory pracował na umowę zlecenie lub o dzieło, to niestety dni wolne nie będą mu przysługiwać. Chyba że przez 90 dni dobrowolnie odprowadzał składki ubezpieczeniowe. Ważne, aby robił to nieprzerwanie i bez żadnych zaniechań.

Natomiast w przypadku kobiety możliwe jest odstąpienie od tej reguły, ale takie informacje muszą zostać zawarte w umowie. Istotną rolę odgrywa też to, że matka musi zrezygnować z własnego urlopu. Poza tym ojciec powinien stosunkowo szybciej złożyć wniosek u swojego pracodawcy. Najlepiej, aby zrobił to 14 dni przed rozpoczęciem planowanego urlopu. Kiedy przyszła matka nie spełniała się zawodowo, to jej nie przysługuje urlop macierzyński, to mężczyzna również nie może się o niego ubiegać. Nawet jeśli pracował na pełen etat.

Urlop ojcowski a tacierzyński

Urlop ojcowski bardzo często mylony jest z tacierzyńskim. Jednak są to dwa odrębne pojęcia. Przede wszystkim tacierzyński jest nieodłącznym elementem macierzyńskiego i należy się wyłącznie wtedy, kiedy matka postanowi go skrócić i szybciej wrócić do pracy. Natomiast urlop ojcowski należy się każdemu ojcu zatrudnionemu na podstawie umowy i nie ma na niego żadnego wpływu decyzja kobiety. Kolejną istotną różnicą jest to, że tacierzyński musi być wykorzystany w całości za jednym razem, a urlop ojcowski można podzielić na części. Tak naprawdę te urlopy łączą tylko dwie wspólne cechy, a mianowicie:

• Ojciec musi być zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub odprowadzać składki ubezpieczeniowe.
  • Ojcu przysługuje 100% wynagrodzenia w tym okresie.

Urlop ojcowski do tej pory trwał zawsze 14 dni.

Tata z dzieckiem na urlopie tacierzyńskim

Kto płaci za urlop tacierzyński?

W ustawie z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa jasno zostało wskazane, kto płaci za urlop macierzyński. Tym organem jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, dlatego też warunkiem do otrzymania urlopu jest regularne opłacanie składek ubezpieczeniowych. Idąc tym tropem, można domyślić się kto płaci za urlop tacierzyński. Tak, w tym przypadku to również będzie ZUS.

Jakie zmiany czekają rodziców w 2022 roku?

Wszystkie opisane wyżej zasady obowiązywały do 2021 roku. Czy w 2022 nastąpią jakieś zmiany? Czy rodzice mogą liczyć na więcej dni wolnego? Unia Europejska zdecydowała się wesprzeć rodziców i zapewnić im większe możliwości związane z wychowaniem dzieci. Pierwszą zmianą, która ma nastąpić od sierpnia 2022 roku, jest przyznanie urlopu obojgu rodzicom.

Każdy z nich będzie mógł wziąć dodatkowe dwa miesiące wolnego, by spędzić czas z dzieckiem. Z tą różnicą, że nie będzie można ich przekazać na rzecz drugiej osoby. Co więcej, koniecznie urlop trzeba będzie wykorzystać przed ukończeniem ósmego roku życia przez dziecko. Niestety w związku z powyższym w 2022 roku skróci się urlop ojcowski. Z 14 do 10 dni. W zamian ojciec może z niego skorzystać w dowolnym momencie, a nie jak dotychczas przed 7 urodzinami dziecka.

Kalendarz 2022

Zmiany w urlopie opiekuńczym w 2022 roku

Co ciekawe, kolejna zmiana dotyczyć ma urlopu opiekuńczego. Do tej pory przysługiwał rodzicom w wymiarze 2 dni lub 16 godzin. Mogli z niego skorzystać w razie nagłej sytuacji np. choroby dziecka. Od sierpnia 2022 roku w ciągu roku możliwe będzie wzięcie 5 dni wolnego z tytułu urlopu opiekuńczego. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że nie tylko rodzice będą mogli z niego skorzystać. Takie prawo będą miały też inne osoby pełnoletnie, które zamieszkują w tym samym gospodarstwie domowym, co dziecko. Oczywiście pod warunkiem, że będą zatrudnione na podstawie umowy o pracę. W tej kwestii rząd nie przewiduje żadnych zmian.

1. Monia

Nigdy nie wysłałabym męża na urlop tacierzyński 😀 Chociaż rozumiem, że czasem tak trzeba. I bardzo szanuję takich tatusiów.